Svatko je, barem jednom u životu, osjetio bolove u vratu ili leđima, ali ono što posljednje vrijeme zabrinjava liječnike jest činjenica da se dobna granica za pojavu bolova u kralježnici sve više snižava. To potvrđuje i dr. Aida Filipčić, specijalistica fizikalne medicine i rehabilitacije u Specijalnoj bolnici Akromion, koja je nedavno počela poslovati na novoj lokaciji u Novom Zagrebu – u Dugavama i koja pruža vrhunske usluge pacijentima iz područja ortopedije, radiologije, anesteziologije i fizikalne terapije i rehabilitacije, a nudi i mogućnost smještaja za pratnju pacijenata.
Pretjerano fizičko opterećenje i trauma, manjak kretanja, statičko preopterećenje pa i emocionalan stres mogu biti uzroci pojave bolova u vratu i leđima. Dr. Filipčić upozorava da je problem što većina nas sve više vremena provodi sjedeći uz računala i uz mobitele, bez obzira na to radimo li, učimo ili se zabavljamo.

dr. Aida Filipčić, Akromion
Robert Gašpert 

"Mi želimo misliti da smo tehnologiju prilagodili čovjeku, ali ono što se događa upravo je suprotno – ona zapravo preoblikuje nas, ne samo mentalno nego i fizički. Točnije, oblikuju nas položaji tijela i količina vremena koje provodimo prikovani uz veće ili manje ekrane. Naime, ako svakodnevno dosljedno ponavljamo iste aktivnosti i položaje, naše će se tijelo prilagoditi tako da će dodatno učvršćivati dijelove koje opterećujemo, a oni dijelovi koje ne koristimo će slabjeti. A kada je ozlijeđeno ili preopterećeno, tijelo će nam to signalizirati kao bol“, kaže dr. Aida Filipčić, napominjući kako je tajna uspješne rehabilitacije bolne kralježnice u tome da točno lociramo koja je struktura u kralježnici uzrok bola, prepoznamo koji su mehanizmi do njega doveli i procijenimo ozbiljnost stanja. Naime, 90 % križobolja ima iznimno dobru prognozu i proći će s vremenom ili same od sebe ili pak nešto brže uz pomoć fizikalne terapije i lijekova. 
"Puno je važnije da na vrijeme prepoznamo onih 10-ak posto pacijenata kod kojih postoji specifičan uzrok bola za koji će biti nužno operacijsko liječenje. Korijen živca može biti prikliješten i oštećen diskom koji je 'izletio' (hernija diska) ili deformacijom koja narušava stabilnost kralježaka te sužava kanal kralježnice. Tada, osim jakog bola duž noge (poznatijeg kao „išijas“), imamo i mišićnu slabost ili čak slabiju kontrolu nad mokrenjem i stolicom“, upozorava ova stručnjakinja.

Unutar te brojke mogu se, nažalost, "provući“ i najteže dijagnoze poput tumora i prijeloma pa je, upravo zbog njih, ako postoji klinička sumnja, potrebno obaviti potpunu dijagnostičku obradu križobolje. U Specijalnoj bolnici Akromion postoje uvjeti za kvalitetno zbrinjavanje svih problema vezanih uz bolnu kralježnicu: od detaljnog specijalističkog pregleda, preko radiološke dijagnostike (RTG, magnetska rezonanca, CT) pa sve do fizikalne terapije a po potrebi i operacijskog liječenja kralježnice.
"U fizikalnoj medicini i rehabilitaciji bolnih stanja kralježnice posebno njegujemo pristup svakom pojedinom pacijentu kroz ciljane vježbe i različite manualne tehnike, a uskoro uvodimo i vježbe u bazenu. Od fizikalnih terapija biramo ono što je najbolje za pacijenta: klasičnu elektroterapiju, magnetoterapiju, ultrazvuk, laser, ali i tehnologije poput TECAR-a. Riječ je o novijoj metodi u području fizikalne medicine i rehabilitacije koja se bazira na radiofrekvenciji“, objašnjava dr. Filipčić.

dr. Aida Filipčić, Akromion
Robert Gašpert 

Osim kvalitetne i pravodobne dijagnostike, tajna je uspješne rehabilitacije bolne kralježnice i holistički pristup problemu i samom pacijentu.
"Vjerujem da trud i vrijeme uloženi u edukaciju, bez obzira na to o kojoj se dijagnozi radi, pomaže pacijentu da bolje razumije svoje tijelo te poveže uzroke i posljedice svog bolnog stanja. Neke zdravstvene probleme nekad nije moguće trajno riješiti, ali ako pacijentu pomognemo da se uspješno i aktivno s njima nosi u svakodnevnom životu, možemo biti zadovoljni. Jedan od najčešćih problema s kojim se pacijenti javljaju u moju ambulantu u Akromionu je bol u leđima. Ona je često posljedica degenerativnih promjena diska koji se nalazi između dva kralješka i služi kao svojevrsni amortizer. Zanimljivo je da taj disk, stručno nazvan intervertebralni disk, vrlo rano podliježe promjenama – već nakon puberteta. Ako, zbog preopterećenja i degeneracije, disk isklizne iz svog prirodnog položaja i pritisne živac, bol se iz križa može širiti češće stražnjim, a katkad i prednjim dijelom natkoljenice do koljena i prema stopalu. Nekad je prate i trnci, a nekad nastupi i slabost stopala.
Rijetko, u otprilike 1 % bolesnika, može doći do gubitka kontrole nad mokrenjem i stolicom ili znatnijeg gubitka snage, kada je nužno hitno kirurško liječenje.
U Specijalnoj bolnici Akromion u Dugavama moguće je u vrlo kratkom vremenu obaviti svu potrebnu dijagnostiku i provesti sve oblike liječenja od primjene lijekova i fizikalne terapije do operacije, ali i rehabilitacije nakon operacije, stručno i uz primjenu najmodernijih medicinskih uređaja. Dr. Aida Filipčić pokazala nam je nekoliko vježbi koje bi trebali raditi svi koji imaju problema s bolnom kralježnicom, ali i dala nekoliko praktičnih savjeta kako prevenirati probleme. Jedan, primjerice, i sama prakticira – sjedenje na pilates lopti umjesto na uredskom stolcu.

dr. Aida Filipčić, Akromion
Robert Gašpert 

Sjedenje na lopti

Naše je tijelo dizajnirano za kretanje. Niti jedan položaj tijela nije idealan ako u njemu ostajemo predugo. Jednostavna pilates lopta može unijeti toliko nam potrebnu dinamiku u sjedenje i ojačati male mišiće koji stabiliziraju kralježnicu.

Aktivacija i relaksacija trbušnih i leđnih mišića i mišića dna zdjelice u ležećem položaju

dr. Aida Filipčić, Akromion
Robert Gašpert 

Legnite opušteno na ravnu površinu, na leđa. Savinite koljena, a stopalima se oslonite na podlogu. Izravnajte leđa i zalijepite ih za podlogu. Nagnite kukove i zdjelicu unatrag i zategnite trbušne mišiće i dno zdjelice kao da se spremate primiti udarac u trbuh. Zadržite ovaj položaj desetak sekundi, dišući normalno, a zatim se vratite u početnu poziciju i kratko se opustite. Ponovite vježbu 3 – 5 puta.

Vježbe u stojećem položaju

dr. Aida Filipčić, Akromion
Robert Gašpert 

Oslonite se potpuno donjim dijelom leđa na zid. Udahnite i pritom lagano svinite koljena. Tijekom izdaha odmičite dno zdjelice od zida dok leđa ostaju čvrsto uprta o njega. Ponovite vježbu nekoliko puta.

Istezanje leđa i vrata

Lezite na leđa, a glavu oslonite na čvrst jastuk ili mekanu loptu (soft ball) tako da vam uho bude u razini ramena. Uvucite bradu dok utiskujete glavu u podlogu. Zadržite ovaj položaj glave i vrata dok privlačite koljena prema prsima. Rukama obuhvatite potkoljenice i lagano se zanjišite lijevo-desno pa naprijed-natrag.

dr. Aida Filipčić, Akromion
Robert Gašpert 

Ako su noge oslonjene na loptu, ovo je i položaj u kojem možete surfati na mobitelu bez dodatnog opterećenja mišića vrata i leđa.

dr. Aida Filipčić, Akromion
Robert Gašpert 

*Sadržaj nastao u suradnji sa Specijalnom bolnicom Akromion.