Iako je trajala mjesec dana, nikako ovu avanturu ne mogu nazvati medenom. Prošli smo pet tisuća kilometara u kamperu, gotovo poginuli na zapadnoj obali kada nas je vjetar bacao cestom dok je ispod nas bila provalija i živjeli zajedno 24 sata na dan. Mislim da bi ovo bilo bolje nazvati ‘testnim mjesecom’ - opisao je prvo bračno putovanje na Novom Zelandu voditelj na radiju Yammat FM Daniel Bilić, koji se u kolovozu oženio dugogodišnjom djevojkom Zoricom. Unatoč ‘sitnim’ poteškoćama, Daniel i Zorica uspješno su svladali svoju prvu pustolovinu kao supružnici.

- Ako smo preživjeli ovo, možemo sve. Svaki je dan bio svojevrsna borba sa strahovima i preživljavanjem, ali kada pomakneš granice i još si navečer u svom kamperu, bogat za još jedno neopisivo iskustvo, vrijedi svakog sata provedenog u divljini - ističe Daniel.

Novi Zeland, zemlja nestvarne prirodne ljepote, prepuna nacionalnih parkova, gejzira i termalnih voda, koja se ponosi drevnom maorskom kulturom, bila je idealan izbor za odmor supružnika Bilić.

- Željeli smo pobjeći na drugi kraj svijeta. Ako uzmete globus i gledate koje su destinacije najudaljenije i trebaju vam dva dana da dođete tamo, a usput su prekrasne, dođete do Novog Zelanda. Jedan je let koji je trajao 16 i pol sati u komadu. Oboje puno radimo i destinacije poput ovih su nam idealne za širenje vidika i istraživanje nepoznatoga, ali i bijeg od mobitela, ljudi i svega poznatoga - otkrio je 36-godišnji Daniel koji priznaje da je ‘Gospodar prstenova’ utjecao na njihovu odluku. Naravno, to i ne čudi jer je  Novi Zeland doživio turistički preporod zahvaljujući snimanju megapopularnih filmova. Osim toga, privukao ga je i omiljeni sport.

- ‘Gospodar prstenova’ bio je samo odličan dodatak. Kao da kupite omiljeni sladoled i onda vam još stave čokoladni preljev - bonus koji nikako nije zanemariv. Išli smo prije svega zbog prekrasne i ponekad surove prirode te, naravno, ragbija koji mi je obilježio dobar dio života. Ne, to nije ‘ono s kacigama i štitnicima’ - to je američki nogomet. Guglajte ili dođite na utakmicu Ragbi kluba Zagreb. Častim pivom ili barem objašnjavam pravila - kaže.

Budući da Novi Zeland nudi bezbroj aktivnosti koje bi izmorile i okorjele avanturiste, Daniel i Zorica složili su se da dan trebaju početi vrlo rano kako bi stigli napraviti i vidjeti sve što su zamislili.

- Nekad smo ustajali i prije zore, kao što je bilo za osvajanje planine Roy’s Peak jer planinarenje traje gotovo šest sati, a želite se spustiti prije nego što vas sunce sprži. Još mi nije jasno kako sam to izdržao jer se ni na Sljeme ne mogu popeti a da ne ispustim dušu. A ona je sve izdržala, i to u haljini. Barem se držimo te priče. Obišli smo sve velike gradove - Auc­kland, Wellington, Christchurch, Queenstown i mnoge druge, a svaki ima svoj faktor. Međutim, sve izvan gradova je zapravo ono što te vuče u zemlje poput Novog Zelanda. Netaknuta priroda, bez ikakvog ljudskog faktora da je ukroti - opisao je Daniel.

Kao i gotovo sve u životu udvoje, putovanja traže određenu dozu kompromisa. Iako su zajedno posjetili nekoliko destinacija, Daniel i Zorica nisu potpuno sinkronizirani kada je riječ o željama i očekivanjima na putovanju.

- Dijametralno smo suprotni. Dobro, ponekad se poklopimo kao, primjerice, kad je riječ o finoj lokalnoj hrani, piću i hedonizmu općenito, kao i pitomoj avanturi. Ali kada dođu ‘moje stvari’ na raspored, ona više voli pratiti iz daljine. Uglavnom su to adrenalinske gluposti koje nitko ne bi trebao raditi - rekao je radijski voditelj koji je na Novom Zelandu imao priliku isprobati kanjon ljuljačku, oblik bungee jumpinga tijekom kojeg se zaljuljaš 200 metara nakon slobodnog pada od 60 metara.

Naravno, bilo je neizbježno bolje upoznati polinezijski narod Maore, njihove običaje, plesove i tradicionalna jela. 

- Išli smo na maorsku večeru i kako sam bio izabran za ‘poglavicu’ našeg plemena, morao sam voditi i ‘muškarce plemena’ u boj, počevši s tradicionalnim ratnim plesom hakom. Plazio sam jezik što sam dulje mogao, dobra dva sata. Koliko ti se puta pruži prilika igrati se tako? I reći ću samo da mi je išlo sasvim dobro. Možda se bacim i u politiku kod nas. Maori i Hrvati godinama su povezani na poseban način. Prolazili smo istu diskriminaciju Britanaca na Novom Zelandu prije stotinjak godina, radili slične poslove, stoga imaju i poseban naziv za nas - tarara. Stari Maori su nas pozdravili s velikim poštovanjem. Priča se da su Dalmatinci donijeli prve kvalitetne sorte loze vina. Probao sam hangi, stari maorski način pripreme hrane. Iskopali bi rupu u zemlji, naslagali drva i zapalili ih pa stavili vulkansko kamenje na njih. Kada bi drva izgorjela, u rupi bi ostalo užareno vulkansko kamenje na koje bi stavili hranu i pokrili je. Skraćeno, radili su peku. Nije loše, ali nije me ni oduševilo - rekao je Daniel kojem se nije previše svidjela ni ostala hrana na otoku. 

Premda je uoči putovanja istraživao ovu otočnu državu u jugozapadnom Tihom oceanu, televizijski i radijski voditelji kući se vratio obogaćena znanja.

- Četvrtina BDP-a im je od mljekarstva. Znalo se reći da na Novom Zelandu živi više ovaca od ljudi, ali mislim da sad imaju više krava nego ovaca, što me zaista iznenadilo. Važan su izvoznik govedine. Utjecaj Britanaca sam očekivao, ali utjecaj Amerike me iznenadio. Na svakom koraku su lanci brze prehrane, auti su im važni, a kuće su montažne i drvene. Zabranjena je konzumacija alkohola na javnome mjestu i namjeravaju potpuno ukinuti pušenje cigareta do 2021. godine. Također, na Novom Zelandu nalazi se mjesto s najdužim imenom na svijetu - Taumata­whaka­tangih­angakoa­uauotamateapokaiwhenuakitanatahu. Maori su tako nazvali jedno brdo na sjevernom otoku. Novi Zeland je i prva zemlja koja je ženama dala pravo glasa, a knjižara i golfskih terena po stanovniku ima više nego ijedna zemlja na svijetu - neke su od zanimljivosti koje je Zadranin naučio.“

Pitoreskni Novi Zeland Zorica i Daniel napustili su bogati iskustvima koje će pamtiti do kraja života, a testni mjesec, kako je njihovu avanturu nazvao Daniel, definitivno su položili i na najbolji mogući način obilježili šest mjeseci braka.

- Zar sam već toliko izdržao u braku?! Postoji li neki zeleni pir za šest mjeseci, da radimo feštu? Otkad sam u braku, primijetio sam da sam se udebljao. Zašto je to tako? Netko me sabotira?! Masoni, Vlada... Osim toga, i dalje smo oboje blesavi, vječno u nekim avanturama, manjim ili većim i ne uzimamo život previše ozbiljno - kaže Daniel.

Koliko god bilo teško nakon ovakvog putovanja vratiti se svakodnevnom životu, Daniel se raduje povratku na posao koji zaista voli pa će ta tranzicija biti nešto blaža.

- Nastavljam dalje s ekipom Yammat FM-a promovirati ljude i događaje pozitivnih akcija, promjena i ostvarenja u svijetu, ali i kod nas. Ljude koji mijenjaju Zemlju i našu zemlju nabolje malenim ili velikim koracima, približiti sve one informacije koje ne dobivaju zasluženi medijski prostor - zaključio je.