U pozadini svira Destiny's Child dok mlada žena pleše po svojoj spavaćoj sobi, odjevena u zelene hlače i bijeli topić. Izgleda sretno.

'Ja nakon što sam odabrala celibat i nisam dopustila muškarcu da dotakne moj mir i tijelo 8+ mjeseci', stoji u tekstu postavljenom preko videa. Ovakve objave nešto su što na popularnoj društvenoj mreži imamo sve češće priliku vidjeti, zahvaljujući popularnosti onoga što se objavljuje uz obavezan #celibacy koji već sada broji gotovo 60 milijuna pregleda.

Ako ste pomislili da ovaj trend dolazi u paketu s religioznom ideološkom naklonošću, iako postoje videozapisi koji spadaju u tu kategoriju, dominiraju objave feministica koje se vraćaju na celibat kako bi se suprotstavile normama heteroseksualne 'hook up' kulture poput Dopesoulmani i Victoriadeval – kreatorica čiji videozapisi šire poruku osnaživanja feminističkih ideja i stavljanja sebe na prvo mjesto.

Celibat je od dvnih dana poznat unutar nekih tradicionalnih kršćanskih učenja, a mnogo manje poznati koncept nereligijske apstinencije prvi je put predstavljen 1980. godine kada je spisateljica Gabrielle Brown tvrdila kako on može dovesti do osobnog rasta i osnaživanja. Četiri desetljeća kasnije, ova je ideja ponovno sve popularnija.

@dopesoulmani

People really will envy the peace others have because they live for themselves & not for the approval of others ‍♀️

♬ original sound -

Posljednje dvije godine natjerale su mnoge na razmišljanje o celibatu dok smo prolazili kroz izolaciju za izolacijom kada je povremeni seks bio daleko od preporučenog ponašanja, a uz sve to vrijeme za razmišljanje, mnoge su žene shvatile kako od neobaveznog seksa nemaju pretjerane koristi. Umorne su od dejtanja muškaraca koji se prema njima ne ponašaju onako kako bi trebali i, unatoč želji za intimnošću i svime što ona donosi, žele se osjećati poštovano. Budući da vjeruju kako to ne dolazi bez određenih nepoželjnih etiketa, sve češće biraju odustati od svega i umjesto toga prihvatiti mir koji samoća nudi.

Ovaj se trend, kako se čini, proteže i izvan društvenih mreža: istraživanja pokazuju da pripadnici generacije Z prakticiraju povremeni seks značajno manje od generacija koje su došle prije njih. Jedno istraživanje pokazalo je da se 2017. godine svega 24% mladih u dobi između 18 i 23 godine starosti izjasnilo kako imaju povremeni seks, u usporedbi s 38% mladih u 2007.

Niz nezadovoljavajućih spojeva s muškarcima doveo je Cindy (poznatiju kao ebonie_qt) do otrežnjujućeg shvaćanja: 'Posljednji muškarac s kojim sam bila intimna tako se loše ponašao prema meni da sam se počela pitati što dobivam od toga', zaključila je. 'Znala sam da zaslužujem bolje pa je celibat bio način da usporim i shvatim zašto ne biram bolje.' 

I dok većinom možemo shvatiti oslanjanje na ideju da se udaljimo od seksa i spojeva kako bismo se usredotočili na sebe, zanimljivo je da postoji i vjerovanje u koncept nazvan 'veze duše'.

Koncept veza duše nije nov i koristile su ga konzervativne, kršćanske evanđeoske crkve da propovijedaju važnost apstinencije kako bi se izbjeglo griješiti 'bezbožnim' seksom, a što navodi na pitanje je li smjer rasprava o vezama duše na CelibacyToku doista toliko različit od prostog govorenja ženama kako daju dio svoje duše svakoj osobi s kojom su intimne?

@victoriadevall follow my ig, book me for 1:1 coaching , & listen to my podcast if you’re a woman who wants to step into her power #femininity♬ Blu by Dianna Lopez - Dianna Lopez

Za razliku od evanđeoskih kršćana, TikTok zajednica celibata ne gleda na celibat kao na način da se bude 'bolja' žena. Dapače, ovo se smatra izrazom internalizirane mizoginije. Umjesto toga, oni koji se za celibat zalažu kažu kako je u pitanju tranzicija žena koje više ne podnose da ih se loše tretira.

I dok je jasno kako celibat može koristiti duševnom zdravlju i samopouzdanju, neke zagovornice tvrde kako su se od celibata proljepšale. Suzdržavanje od seksa pomoglo je, kažu, njihovoj kosi, koži da se očisti i uravnotežavanju razine pH i hormona. Zvuči predobro da bi bilo istinito, i to iz razloga što gledano s medicinskog aspekta i je nemoguće. Osim što je garancija da nećete ostati trudni i pokupiti neku spolnu prenosivu bolest, celibat nema drugih medicinskih koristi, ali može imati utjecaja na naše tijelo. U pitanju bi mogle biti psihosomatske promjene - kada se osjećate bolje, to se i vidi

Bez obzira na to slažete li se ili ne s duhovnim elementom koji se istražuje na TikToku, za neke celibat može biti fantastičan alat za osobni rast. Kada dođete do spoznaje da vas iscrpljuju prolazni dejtovi i prolazne osobe u vašim životima, apstinencija vam može dati vremena da poradite na sebi bez ometanja, a što u konačnici vodi do zrelijih spoznaja o tome za čime tragamo i što želimo od veza. Seks i općenito intimni odnosi koji su zadovoljavajući na više razina nešto su čemu bismo svi trebali težiti, a na nama je da pronađemo put do njih koji nam najbolje odgovara